Autor: Riho R.

25.02.2016

Miks me ei kasuta valmislahendusi nagu Wordpress, Joomla, Magento, Drupal, Voog ja teised? Meile meeldib hoida asjad selged, lihtsasti kasutatavad ja tulusalt toimivad, nii kliendi kui enda huvides. Kõik veebipõhised arendused teeme käsitööna, ilma kolmandate osapoolte universaalsete platvormideta.

Vanemad postitused:Ei ole õiget ega valet valikut

Kõigepealt soovin rõhutada, et otseselt pole olemas õiget ega valet valikut. Kui veebiarendaja valdab teatud tasuta tarkvara eksperttasemel ja see lahendus katab kiirelt ja odavalt nii kodulehekülje omaniku kui ka selle külastaja vajadused, siis on väga hästi. Näiteks Wordpressi on suhteliselt lihtne installeerida ja pisut nutikam arvutikasutaja saab ka ilusa kesta sellele ümber vähese vaevaga. Paljudel juhtudel ongi selline lahendus kõige optimaalsem. Hiljem, kui ärimudel on leidnud reaalselt kinnitust, võib asjale läheneda isikupärasemalt ning pisut professionaalsemal kujul. Selleks tuleks aga kasutada käsitöömeistreid, kelle tehtud tööd kestavad aastaid kauem.

Käsitöö ei võta rohkem aega

Meil on näiteks olemas iseenda loodud baaskood. Sedasama koodi saame mugavalt ja kiirelt kliendi vajadusi silmas pidades integreerida vastavalt disainile. Väiksema ettevõtte kodulehe saab püsti panna 1-3 päevaga. Seda eeldusel, et kõik vajalikud materjalid on olemas ning veebilehe struktuur on kinnitatud. Sageli tuleb ette erilahenduste tegemise vajadusi. Valmislahenduste miinuseks on siinkohal see, et tavaliselt kulutatakse aega kellegi teise koodi (loe plugin’i) otsimisele kui probleemi lahendamisele. Kästitööna valminud kodulehekülje ja e-poe puhul saab arendaja koheselt probleemi lahendamise kallale asuda ning enamus juhtudest on samal päeval asi korras. Ka ise tehtud vundamendile on palju kergem luua ilusam ja soojapidavam maja, mis kestab aastaid.

Käsitöö ei ole kallim

Pikemas perspektiivis võib juhtuda hoopis vastupidi. Näiteks valmislahenduse puhul tuleb varem või hiljem ette piir, kust edasi minna sama baaslahendusega enam ei saa. Selleks on vaja alustada otsast peale, kulutades jälle raha, aega ja energiat, rääkimata saamata jäänud tulust arenduse vahepealsel perioodil. Kästitööna tehtud kodulehel on investeeringu tagasi teenimise aeg palju lühem ning keskmine kodulehe vanus 8 aastat. Meie agentuuris kehtib reegel, et kodulehe tegemise hind teenitakse kliendile tagasi hiljemalt 12 kuu jooksul.

Käsitööna tehtud lahendused on kiiremad

Lehekülje kiirus hakkab välja tulema siis, kui tegemist on mahukamate andmebaasidega või suure külastatavusega. Käsitööna tehtud lahendusel saame vastavalt vajadusele optimeerida andmebaase ning sellega siduvaid päringuid. Oman kogemust Eesti ühes suurimas meediaväljaandes, kus ühel sekundil külastas lehte keskmiselt tuhat inimest. See õpetas mulle palju, mida tähendab optimeeritud andmebaas.

Ise tehtud sisuhaldustarkvara on lihtsam kasutada

Valmislahendustel nagu Wordpress, Joomla, Drupal ja teised on CMS algusest peale kaasas ning see on eelpool mainitud lahenduste suurimaks plussiks. Miinuseks on aga see, et antud lahendused on loodud universaalseks kasutamiseks ning kui arendaja ei ole kasutajaõiguseid piiranud, võib juhtuda, et väiksema arvutikogemusega klient tekitab täieliku kaose vaid mõne hetkega. Lisaks sellele sisaldab keskkond ülemäära palju ebavajalikke funktsioone ning ei ole kõige turvalisem. Kästitööna valmiva lehekülje administreerimisliides sisaldab ainult vajalikku funktsionaalsust, ei midagi üleliigset. Oleme loonud nii e-poe tellimuste haldussüsteeme kui ka müügiarvete koostamiseks ja kliendibaasi haldamiseks vajalikke lahendusi.

Orgaaniline SEO ehk lehekülje positsioneerimine Google’i otsingus

Käsitöölahendus omab võimalust lehekülg üles ehitada arvestades Google’i otsingumootori reegelid. Lisaks sellele on kood puhtam, korrektselt struktureeritud ning arendajal on täielik ülevaade, mis on mis ja miks see on nii. Olen isiklikult juba 15 aastat uurinud sügavuti Google’i algorütme, kuid siiani ei saa ma väita, et tean kuidas Google täpselt töötab. Sellele vaatamata oleme suutnud kõik enda kliendid tuua orgaanilistes tulemustes Google’i otsingus esimesele lehele. Kes tänaseks veel sinna jõudnud ei ole, see jõuab hiljemalt 12 kuu jooksul.

Lõputu edasiarendamise võimalus

Mõtlesin väga pikalt ning jõudsin järelduseni, et vaatamata viimase 10 aasta tehnikaimedele ei ole tekkinud olukorda, kus käsitöölahendus oleks jäänud edasiarendamisel hätta peale mobiilisõbraliku disaini nõudluse tekkimise. See oli midagi sellist, mida oleks kindlasti saanud ilma baaslahenduse kirjutamise ja disaini nullist tegemist teostada, kuid puhtalt aja ning raha kokkuhoiu mõttes ei hakatud tegema. Kokkuvõttes ei näe ma põhjust, et järgmise 10 aasta jooksul tekiks midagi sellist, mis sunniks meid kõiki tehtud lahendusi uuesti tegema.

Minu hinnang

Oman ligi 20-aastast veebilehtede loomise kogemust. Wordpress ja teised valmislahendused sisaldavad palju üleliigset koodi, millest lehe arendajal puudub tihti lõplik kontroll ja ülevaade. Kui ma programmeerimisega alustasin, tehti kõik veebilahendused käsitööna. Vaadates täna 10-aasta taguseid veebilahendusi, näen, et need töötavad siiani, ilma vajaduseta sama süsteem kolida ümber tasuta tarkvarale.